Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, nic więc dziwnego, że dokładamy wszelkich starań, by świetnie się prezentowała, a jednocześnie była ergonomiczna i funkcjonalna. Wśród najmodniejszych trendów aranżacji kuchennych niepodzielnie króluje biel. Znajduje ona zastosowanie zarówno we wnętrzach na wskroś nowoczesnych, jak i takich, które urządzane są w stylu rustykalnym czy retro.
Białe kuchnie doskonale prezentują się w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Białe kuchenne fronty mogą być w macie lub w połysku, w zależności od indywidualnych preferencji. Najlepiej wyglądają w połączeniu z najnowocześniejszą technologią otwierania, a więc bez żadnych uchwytów, rączek czy klamek. Dzięki temu uzyskujemy elegancką, równomierną powierzchnię, która współgra z innymi elementami wystroju.
Biel sprawdza się w małym metrażu
Nie każdy ma tę możliwość, by mieszkać w dużych, przestronnych domach lub mieszkaniach z dużymi kuchniami. Kuchnie w budownictwie wielorodzinnym oraz w starszych budynkach bardzo często są małe, nieustawne, pozbawione światłą dziennego. Są też mieszkania z aneksami kuchennymi, które również wymagają dużej uwagi przy dobieraniu poszczególnych elementów aranżacji. Biel w niewielkiej kuchni to prawdziwy strzał w dziesiątkę, zwłaszcza gdy połączymy ją z meblami wykonanymi na zamówienie, idealnie dopasowanymi do wymiarów wnętrza. Biały kolor optycznie powiększa przestrzeń, dzięki czemu jest idealny w niewielkich pomieszczeniach. W takich małych kuchniach stosowanie ciemnych kolorów może przytłaczać, zmniejszać wnętrze i dodatkowo je zaciemniać.
Kuchnia w bieli nie musi być nudna i bez wyrazu
Wiele osób nie bierze pod uwagę bieli w wystroju wnętrza kuchennego, gdyż kojarzy się ona z monotonią czy kuchnią w stylu laboratorium. Nic bardziej mylnego – biel jest przecież powszechnie stosowana w kuchniach rustykalnych, prowansalskich czy urządzonych w stylu angielskim. A tym wnętrzom zdecydowanie nie można odmówić klimatyczności, przytulności i świetnego efektu wizualnego. Gdy decydujemy się na białe fronty, meble oraz kuchenne dodatki, możemy bowiem mocno zaszaleć z fakturami lub ciekawymi elementami dekoracyjnymi. Do wyboru przy białych meblach kuchennych mamy chociażby boazeryjne deskowania, fazowanie na krawędziach czy fronty ramowo-płycinowe. Biel możemy również połączyć z elementami szklanymi, szczególnie w szafkach kuchennych. Oczywiście jest to rozwiązanie dla osób, które są w stanie we wnętrzu szafek utrzymać porządek. W przeciwnym razie szklane drzwi szafek mogą za bardzo się nie sprawdzić. Przy białych meblach możemy również zastosować ciekawe, dekoracyjne i ładnie wykonane okucia wykonane z mosiądzu lub innych materiałów stylizowanych na stare.
Sprawdzone dodatki do białej kuchni
Jeśli chcemy mieć kuchnię urządzoną w bieli, nie oznacza to jednak, że wszystkie jej elementy muszą być śnieżnobiałe. Wręcz przeciwnie – jeśli najważniejsze elementy, jak fronty kuchenne będą białe, dobrze jest je zestawić z czymś, co będzie kontrastowało. W białej kuchni dobrym rozwiązaniem jest drewniana podłoga oraz drewniane elementy wystroju. Połączenie bieli z drewnem zawsze się prezentuje, dodaje wnętrzu elegancji i doskonałego smaku, sprawia też, że chłodna biel jest nieco przełamana ciepłem i naturalnością płynącą z drewna.
W białej kuchni dobrze prezentują się też elementy chromowane wykonane ze stali nierdzewnej, które podkreślą elegancję pomieszczenia, a jednocześnie przełamią jednolitą biel. Ciekawym akcentem dekoracyjnym może być również umieszczenie jednego elementu, który będzie całkowicie kontrastował z bielą mebli i dodatków. Może to być chociażby czarny lub ciemny blat, dzięki któremu kuchnia nabierze wyrazu. Możliwości aranżacji białej kuchni jest naprawdę sporo, każdy bez problemu znajdzie więc takie rozwiązania, które będą w stu procentach dopasowane do indywidualnych potrzeb i gustu.
Sprawdź ofertę mebli kuchennych delform.pl
Bardzo ważna funkcjonalność
Jeśli zastanawiamy się, czy biała kuchnia to dobra opcja w naszym domu lub mieszkaniu, warto zastanowić się nad tym, czy faktycznie mamy czas na to, by regularnie o nią dbać i sprzątać. Śliczne, białe kuchnie pięknie prezentują się w katalogach wnętrzarskich i na ekspozycjach w salonach meblowych. Może się jednak okazać, że w realnym wnętrzu niektóre rozwiązania nie sprawdzą się lub będą zupełnie niefunkcjonalne. Zanim postawimy na białą kuchnię, upewnijmy się, czy faktycznie jest to coś, w czym będzie nam się dobrze mieszkało i funkcjonowało na co dzień.